E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Nutriční hodnota.

Nutriční hodnota vajec drůbeže.
U nás panuje v obecném povědomí,že konzumace vajec způsobuje ve větším množství na lidském organismu škody na zdraví obsahem cholesterolu.Zdůvodňuje se to tím,že se usazuje v cévách,zužuje jejich profil a je příčinou onemocnění krevního oběhu (infarkty). Jde tedy především o počet konzumovaných vajec.Ten se v průběhu 20.stol velmi změnil.
V protektorátním období i po skončení války byly potraviny ke koupi pouze na lístky (stravenky). U vajec to bylo týdně pouze 1 vejce.takže na celý rok asi 50 vajec.O 30 let později,kdy se vysoké procento žen muselo zapojit do pracovního procesu, byla roční spotřeba na každého obyvatele 320 vajec za rok.Příčinou bylo,že zaměstnané ženy po odpracováni směny v továrně čekala další směna doma,a to příprava večeře pro celou rodinu.A tak možnost rychlé přípravy vaječných jídel nebo ohřátí uzenin navyšovala jejich konzum.
Na Západě doporučované množství bylo kolem 220 vajec za rok.
Vejce mají ve výživě lidí široké použití.Obsahují bílkoviny živočišného původu v koncentrované formě a s vysokou stravitelností. Tuk je v nich tvořen nenasycenými mastnými kyselinami, které nejsou lidskému zdraví tak škodlivé, jak se předpokládalo.
V dusíkatých látkách jsou aminokyseliny, které se v jiných potravinách vyskytují jen omezeně.Takže vejci se doplňují především ty aminokyseliny, které jsou pro lidskou výživu nezbytné.Už byla zmínka o snadnosti přípravy vaječných pokrmů. Navíc jsou vejce i cenově dostupná v porovnání s jinými potravinami živočišného původu.
Svaz amerických kardiologů na základě řady pokusů a šetření zrevidoval v nedávné době své stanovisko k vlivu vajec na lidské zdraví.Uvádí,že není žádné omezení pro počet konzumování vajec.Naopak uvádí,že vejce jsou hodnotnou potravinou,a to od narození až po vysoký věk.Vaječná jídla spolu s mlékem a libovým masem použitá v závěrečné fázi těhotenství prokazatelně zvýšila porodní hmotnost novorozenců.Výjimkou byly pouze matky s některými nemocemi(diabetes,vysoký tlak,nadváha atd.) Děti s vyšší porodní hmotností jsou v dalším životě odolnější a celkově zdravější. Vaječná jídla jsou vhodná především pro mladý rostoucí organismus právě vhodným poměrem proteinů, nižším obsahem tuků a glycidů. Snižuje se tak nebezpečí vzniku dětské obezity. Jejich používání při snídani nebo přesnídávce přispívá ve škole ke zvýšení pozornosti a schopnosti vnímat učivo. Kvalita proteinů podporuje vznik aktivní svaloviny. Pokud se kostra a svalstvo potřebnou dávkou přirozeného pohybu udržují v aktivitě, zvyšuje se mobilita lidského organismu až do vysokého věku. U starších lidí se přitom klade důraz na nízký příjem tuků. Nadměrná konzumace tuku a málo pohybu vedou k obezitě. A v tom vejce a z vajec připravená jídla svým složením plně vyhovují. Vejce při pojídání v poměrně krátkém čase vyvolávají pocit nasycenosti. Tak se organismus brání přejídání a tělesná hmotnost se stabilizuje. Důležitá je při tom i výška hladiny pohotového cukru v krvi. Určitou roli při tom hraje i cholesterol. Používá se pro něj i označení cholesterin. Zatímco dříve se vyšší množství cholesterolu v krvi všeobecně odsuzovalo, dnes se posuzuje poněkud jinak.
Z uvedených informací vyplívá odlišný nadhled na kvalitu i význam vajec drůbeže v lidské výživě.Nové poznatky,které jistě nejsou konečnými,dávají každému možnost,aby si individuálně podle svého životního stereotypu a pracovního nasazení sám pro sebe zvážil i pohybové možnosti a podle toho se snažil vytvořit i odpovídající jídelniček.Vejce z drobných chovů v tom mohou hrát kladnou a významnou roli.

Vloženo: 18. dubna 2012 Václav Philipp Zobrazeno: 2040x
TOPlist