E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Metodika chovu holubů ( X.díl ).

Nemoci a jiná rizika v chovu holubů.

Tak předně – léky lze podávat dvěma způsoby. Jedním z nich, a to tím jednodušším, a proto asi mnohem populárnějším, je podávaní léků v pitné vodě. Týká se to samozřejmě pouze léků ve vodě rozpustných. Tento způsob má však jednu velkou nevýhodu, kterou je fakt, že holub, pokud mu voda nebude chutnat, prostě pít nebude a třeba i hodně dlouho. Pokud máme holuby volně, je nutné je během podávání léků nechat zavřené, aby neměli možnost pít jinde (např. u drůbeže, louže, okapy atd.) v případě, že jim voda v napáječkách nebude chutnat. V neposlední řadě musíme vzít v úvahu interakci léků s kovy v případě kovových napáječek a rovněž fakt, že tento způsob podávání léků je velmi problematický v zimních měsících, kdy dochází k zamrznutí vody. Druhým způsobem, a nutno poznamenat, že v současné době upřednostňovaným a mnohem účinnějším, je podávání léků v krmivu. Toto se provádí buďto medikovanou vodou nebo olejíčkem, díky kterému spojíme zrniny s lékem v práškové formě. Medikovanou vodu připravíme tak, že potřebné množství léku (jak u léků ve vodě rozpustných, tak i u roztoků) rozpustíme v 50 - 80 ml vlažné vody a nalijeme na krmení. Tuto směs zamícháme a necháme zhruba 20 minut vsáknout. Na krmivo můžeme dostat lék v práškové formě také použitím olejíku, kterým pokapeme připravenou krmnou směs, poté promícháme a posypeme potřebným množstvím léku a opět promícháme. Toto je možné použít pouze v případě, kdy krmíme přesnou dávkou, kterou holubi okamžitě zkrmí, ale nevýhodou je to, že se nám nemusí úplně podařit promíchat vše rovnoměrně. Oba uvedené způsoby podávání léků mají tedy své výhody, ale také nevýhody, které je nutné vzít v úvahu.

Samotné preventivní přeléčení před chovnou sezónou by mělo být zahájeno v měsíci lednu a celý doporučený program trvá necelé dva měsíce. První věcí by mělo být provedení odčervení. Na trhu jsou v současné době jak tablety pro individuální podání, tak prostředky v práškové formě a injekční forma léků. Následným krokem by mělo být přeléčení trichomoniázy. I k tomuto máme dnes léky ve formě tablet, prášků či roztoku. Vzhledem k tomu, že trichomoniázy se neustále opakují, je vhodné léčbu vykonávat pravidelně každé dva měsíce v průběhu roku, kdy doporučuji střídat různé léky, respektive jejich účinné látky. Dále můžeme v případě potřeby provést přeléčení onemocnění dýchacího a zažívacího traktu. Posledním krokem je vakcinace proti paramyxovirové (a případně i herpesvirové) infekci a proti ptačím neštovicím. Tyto dvě vakcinace je možné spojit a podat v jeden den, což nám usnadní i chytání jednotlivých holubů. Po podávání jednotlivých léků je vhodné minimálně 3 denní podávání probiotik a následně minimálně týdenní pauza (probiotika není samozřejmě nutné podávat po vakcinaci, pouze po podávání antibiotik).

U této vakcinace bych se na chvíli zastavil. Jedním z nejčastěji používaných preparátu je vakcína Avipest. Její podávání se však dnes již vyloženě nedoporučeno. Pokud se přesto někdo rozhodne tento přípravek používat, měla by se vakcinace provádět každé 3 měsíce. Nicméně v současné době bychom měli jednoznačně upřednostňovat inaktivované vakcíny, ta pravděpodobně nejčastěji používaná je slovenská vakcína Pharmavac Columbi 2, která nám ošetří holuby proti paramyxovirové a zároveň i herpesvirové infekci a stejně jako většina na trhu dostupných vakcín je postavena na drůbežím kmeni. Novinkou je v současné době vakcína právě slovenské firmy Pharmagal s názvem Columba, která je postavena na homologním kmeni, tzn. holubím typu viru. Tato vakcína je však pouze proti paramyxovirové infekci. Teď si možná kladete otázku, kterou z těchto vakcín použít. Vhodné jsou obě, avšak každá má trochu jiné určení. Vakcína Pharmavac Columbi 2 je vhodná především pro holoubata, jelikož je současně chráníme i proti herpesvirové infekci, jež napadá nejčastěji mladé holuby. Vakcínu Columbu je vhodné použít před chovnou sezónou (zhruba 2 týdny), kdy díky žloutkovým buňkám a kašováním vybaví rodiče první mláďata hned protilátkami proti paramyxo.
Důležitá je však revakcinace mláďat, první vakcinace holoubat by měla být provedena ve věku 4 - 6 týdnů, po ní je nutné mláďata revakcinovat za dalších 4 - 5 týdnů. Musíme. Hned vysvětlím proč. Po první vakcinaci naskočí imunita holoubat zhruba do 10 dnů na úroveň 50 % chráněnosti. To znamená, že po těchto 10 dnech je holub napůl chráněn. Po dalších zhruba 4 týdnech dochází k mírnému propadu této chráněnosti, a proto je revakcinace tak důležitá. Po revakcinaci je holub maximálně chráněn a další revakcinace je nutná až po 12 měsících. V průběhu roku dochází k mírnému propadu ochrany vakcinovaného holuba, ale nikterak dramaticky. Pokud tuto revakcinaci neprovedeme, po 4 týdnech začíná chráněnost našeho holuba klesat a na nulu se dostane asi po 3 - 4 měsících. U chovů, kde je paramyxo dlouhodobým problémem, se doporučuje ještě 3. revakcinace po dalších 4 týdnech od druhé vakcinace pro případ, že by na některou vakcinaci organizmus holuba nereagoval.

Dovolím si ještě pár důležitých a věřím, že užitečných zásad pro vakcinaci. Především je důležité správné skladování vakcíny v chladu, nejlépe v ledničce při 2 - 8 o C. Je nutné ji chránit před vyššími teplotami, ale také před zamrznutím. Před samotnou vakcinací je nutné lékovku řádně protřepat a dobré je ji i mírně zahřát, stačí v dlani. Vakcinace se provádí buď podkožně v oblasti krku, nebo odborně „intramuskulárně“ - do stehenního nebo prsního svalu. Neočkují se holubi zjevně nemocní, ale v případě, že se nám na holubník tato infekce dostane a naši holubi nejsou vakcinováni, nebo nejsou následně správně revakcinováni, je doporučováno ihned očkovat všechny holuby. Je sice nutné počítat se ztrátou již infikovaných jedinců, ale toto je asi jediný způsob, jak ochránit co největší počet holubů. Existuje vlastně ještě druhý, ale to jenom čekáme a modlíme se.
Důležitým faktorem k udržení dobrého zdraví na holubníku je však také předcházení různým nemocem formou kvalitní hygieny nejen samotného holubníku, ale také krmení, krmítek a napáječek. Opravdu není příliš vhodné používání různých plechových a železných nádob, které jsou někdy také nazývány napáječkou. Další věcí je posilování obranyschopnosti organizmu, podle mého názoru je jednou z nejdůležitějších věcí okyselování vody. Vede k prevenci kokcidiózy, což je všeobecně známo, ale kyselé prostředí nemají rády ani salmonely a E-coli. Vhodné je také podávání probiotik i bez předchozího léčení antibiotiky. Pomnožení „pozitivní“ mikroflóry ve střevech holuba má velmi výrazný vliv na posílení jeho imunity a v případě slabé infekce se takto můžeme i s problémem vypořádat ještě dříve, než ho sami viditelně zaregistrujeme.

pokračování příště......

(Poznámka : tento článek byl publikován v Chovatelském magazínu.)

Galerie

Vloženo: 15. srpna 2008 Kamil Vajda Zobrazeno: 3291x
TOPlist